ToBuy Shop Blog

Kamerarendszer kiválasztása - 1. Milyen kamerát vegyek?

Biztonságtechnika
IP kamerák
Szűrés törlése
Lehel
2021.09.13 15:31
Kamerarendszer kiválasztása - 1. Milyen kamerát vegyek?

Az utóbbi időben sokan kerestek meg minket, hogy szeretnék a családiházat felszerelni kamerarendszerrel, álltalában ezek kisebb 4-8 kamerás rendszerek, de nem igazán tudták meghatározni, hogy számukra melyek a legoptimálisabb eszközök. Most ez a mini blog sorozat nekik szól. Azoknak, akik nem akarnak szakmai mélységekben belemenni, de szeretnének egy átfogó képet kapni, ami alapján biztos döntést tudnak hozni, hogy nekik melyik kamerarendszer megoldás lesz a megfelelő.

 

#1 Milyen kamerát vegyek?

Elöljáróban fontos leszögezni, hogy a kamararendszerek kiválasztásánál, két technológiát különböztetünk meg, az analóg rendszerre épülőket és a digitális rendszerre épülőket (IP kamerák).

Majdnem minden szempontból egy családi háznak az IP kamerarendszerek lesznek a legjobb választás, na de ne szaladjunk ennyire előre, mivel szeretnénk egy kis magyarázatot adni, hogy mi miért is gondoljuk mindezt.

Analóg vs IP kamera – mi is a különbség?

Téves azt állítani, hogy az IP kamera a jobb, ez ilyen formában nem igaz. Az analóg kamerának van egy igen jó tulajdonsága, hogy akár többszáz méteres vezetéken is funkcionálnak, nagy távolságoknál igen előnyösek lehetnek. Viszont ebben rejlik a hátrányuk is, hogy közvetlen összeköttetésben kell, hogy legyenek a rögzítő egységgel, míg az IP kamerák IP protokollon keresztül kommunikálva, akár teljesen más hálózaton is lehetnek, összefogjuk tudni hangolni a rögzítővel és nem szükséges, hogy direktben legyen összekötve a rögzítővel.

Videó minőség és felbontás

Az IP kamerák jobb videó minőséget nyújtanak, mint az analóg kamerák összességében. Mivel digitális jelet küldenek, ezért jóval részletgazdagabb képet kapunk, ami könnyebbé teszi az arcfelismerést, jobb zoomolási lehetőségeket kínál és rosszabb fényviszonyok mellett is jobb képet kapunk, mint az analóg kameráknál.

Az IP kamerák felbontása manapság 1 megapixeltől 12 megapixelig terjed jelenleg, de folyamatosan fejlesztik a gyártók és egyre nagyobb lesz ez idővel. Az analóg kamerák is próbálják ezt követni, de álltalánoságban a 2 megapixeles kamerák az elterjedtek, illetve a jelenleg elérhető maximális felbontás a 8 megapixel.

POE lehetőség

AZ IP kamerák csavart érpáron Ethernet kábelen is kaphatnak áramat, ezzel megoldva azt, hogy plusz elektromos vezetékezést keljen kialakítai. Az analóg kameráknál szükséges volt a koax kábelen kívül ezt megoldani plusz elektromos kábel behúzásával. Igaz sokan az analóg kamerákat is csavart érpárú Ethernet kábelen oldják meg és így a tápellátást is biztosítani tudják egy kábelen, viszont ilyen esetben átalakítókra van szükség mely hibaforrás lehet és a hatótáv jelentősen csökken a kamera és a rögzítő között.

Vezetéknélküli lehetőség

Vezetéknélküli lehetőség jelenleg az IP kamerák kiváltsága, igaz már analóg kameráknál is vannak erre megoldások, de ezek elég költségesek. Viszont itt is mint minden más vezetéknélküli hálózat kialakításánál, erősen figyelni kell a megfelelő wifi jelszintre ahhoz, hogy jól tudjon működni. Nem megfelelő jelszint esetén azt tapasztaljuk, hogy a kamerák olykor-olykor leszakadnak a hálózatról és / vagy nem lesznek elérhetőek.

Mi azt szoktuk javasolni, hogy amennyiben megoldható úgy vezetékes IP kameramegoldásban gondolkozzon a vásárló - ez erősen javallott.

A további posztjainkban az IP kamerákkal fogunk foglalkozni, milyen rögzítőt válaszunk hozzájuk, mekkora tárhelyre van szükség stb.
Addig is nézz körbe az elérhető kameráink között: