ToBuy Shop Blog

Napelem rendszer kiválasztásának szempontjai inverterrel és akkumulátorral

2023.03.09 15:22
Napelem rendszer kiválasztásának szempontjai inverterrel és akkumulátorral

A dráguló energiaköltségek miatt otthonainkban egyre nagyobb szerepet kapnak az alternatív energiaforrások, melyek közül a legnépszerűbb a napelem. Egy családi ház esetében a napelemek telepítése jelentős előnyökkel járhat hosszútávon, hiszen nem csak egy környezetbarát megoldást kínál, de az évek során jelentős mennyiségű pénzt takaríthatunk meg velük. Laikusként a megfelelő napelemek kiválasztása nem a legegyszerűbb feladat, de vállalkozó jellemű emberek számára elegendő információ birtokában helyes döntéseket hozhatunk a beruházáshoz.

Napelem kiválasztása:

  1. Hatékonyság: az egyik legfontosabb kérdés, hiszen minél nagyobb az általuk termelt energia mennyisége, annál nagyobb lesz a megtakarításunk is. A hatékonyságot az általánosan használt W-vel (Watt) jelölik, amely minél magasabb, annál nagyobb a napelem hatékonysága, termelés napsütéses időben.

  2. Méret: a napelemek mérete is fontos szempont lehet. Ha kis hely áll rendelkezésre, akkor olyan napelemeket érdemes választani, amelyek kisebbek, de hatékonyak. Nagyobb hely esetén magától értetődően a nagyobb méretű panelek jobbak lehetnek, mivel nagyobb felületen képesek energiát gyűjteni.

  3. Garancia: az árak mellett fontos szempont a napelemek garanciája is. A jó minőségű panelek általában 25 évig bírják, és szerintünk legalább 10 évig kell, hogy garanciális védelmet nyújtson a gyártó a kiválasztott napelemre.

  4. Ár: áruk mára már jelentősen csökkent, de még mindig nagy kiadást jelenthetnek a hazai viszonyok között. Fontos, hogy a napelemek árát a hosszú távú megtakarítással összevetve értékeljük, és nem csak az ár alapján döntsünk.

  5. Típus: az egyik legnépszerűbb típusú napelem a monokristályos napelem, amely hatékonyabb, de drágább, mint a polikristályos napelem. Az amorf napelemek hatékonysága pedig alacsonyabb, de ezek a darabok olcsóbbak a többinél.

 

Az inverter kiválasztása

Az inverter a napelemek által termelt egyenáramot alakítja át váltóárammá, amelyet így már használni tudunk az otthonunkban. Az inverter kiválasztása során a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

  1. Teljestímény: legfontosabb, hogy az inverter teljesítménye megegyezzen vagy nagyobb legyen, mint az összes napelem teljesítménye közösen.

  2. Hatékonyság: minél hatékonyabb az inverter, annál kevesebb energia veszik el az átalakítás során.

  3. Garancia: mint minden drágább elektronikai terméknél, az inverterek esetében is kiemelt szempont a garancia érvényességének hossza. Figyeljük, hogy minél nagyobb időintervallumot adjon erre a gyártó, mert ez biztosíthat bennünket afelől, hogy minőségi termékről van szó.
  4. Funkciók: ha igényünk van extrákra, akkor az inverterek között találunk olyanokat is, amelyek tartalmaznak többféle funkciót, például intelligens monitorozást, beépített Wi-Fi-t, vagy akár akkumulátor csatlakozókat is. Ezek szükségességének mérlegelése is segíthet a döntséshozásban.


Napelem akkumulátor kiválasztása:

A napelemek által termelt energiát egy akkumulátor hiányában csak akkor hasznosíthatjuk, ha rögtön felhasználjuk, vagy visszatápláljuk a hálózatba. Az energia tárolására azon alkalmazhatunk akkumulátort is, amely lehetővé teszi, hogy akkor is használhassuk az áramot, amikor a napelemek éppen nem termelnek. Kiválasztása során a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

 

  1. Kapacitás: az akkumulátor kapacitása határozza meg, mennyi energiát tudunk eltárolni. Ebből adódik, hogy minél nagyobb a kapacitása, annál több energiát tehetünk el, és annál hosszabb ideig használhatjuk az akkumulátorból nyert energiát napsütésmentes időben.

  2. Teljesítmény: Az akkumulátor teljesítménye határozza meg, mennyi áramot tudunk belőle egy időben felhasználni, így nagyon fontos, hogy az akkumulátor teljesítménye megfeleljen az otthonunk energiaigényének.

  3. Garancia: szintén elengedhetetlen szempont egy ekkora beruházásnál, hogy minél több év garanciát vállaljon a gyártó a termékre, mivel nem találunk minden sarkon olyan szakit, aki gyorsan rendbe hozza ezeket az akkumulátorokat és a felesleges költség sem elhanyagolható szempont.

  4. Ciklusélettartam: Az akkumulátor ciklusélettartama azt jelenti, hogy mennyi alkalommal tölthetjük és üríthetjük az akkumulátort anélkül, hogy csökkenne az élettartama. Ebből következik, hogy minél hosszabb a ciklusélettartam, annál tovább tudjuk használni az akkumulátort.